“Ar gausiu neretušuotas nuotraukas?” – dažnas klausimas, kurį užduoda klientas ar besidomintis fotosesija. Lygiai taip pat dažnas atsakymas būna “ne”. Šis klausimas ne retai sukelia šypseną ar pasipiktinimą fotografui.
Kodėl fotografai neduoda neretušuotų nuotraukų?
Fotografas per fotosesijas padaro šimtus ar net tūkstančius kadrų. Tiesa tokia, jog, tikrai ne visi kadrai yra pavykę, kokybiški ar techniškai tobuli (net ir pas pačius profesionaliausius bei žinomiausius fotografus). Tai labai normalu bei natūralu, – dažnai fotografai bėga, daug juda ar fiksuojamas judesys, greitai keičiasi apšvietimas, fone papuola netinkamas objektas ir t.t. Todėl kadrai gali būti susilieję, horizontaliai ar vertikaliai netaisyklingi, pernelyg peršviesti ar tamsūs ir pan.
Galima įsivaizduoti, klientas gauna visas „žalias“ nuotraukas, tarp kurių ir minėtos bei dar kadrai, kur per vestuves antram plane teta plačiai išsižiojus ragauja keptą ešerį ar dėdė „įlindęs“ į kadrą praeidamas su cigarete burnoj… Tikrai po tokios nuotraukų peržiūros, fotografas negautų teigiamo įvertinimo ir būtų aptarinėjamas: „Koks jis fotografas, kas čia per nuotraukos“. Tokie kadrai džiaugsmo nesuteiktų 🙂
Net ir atrinktos netvarkytos nuotraukos, nėra rezultatas. Tai lyg žiūrėti nebaigtą montuoti filmą atskiromis atkarpomis, be garso takelio ar neapdorotu žaliu fonu (green screen). Fotografas pagal savo viziją ir braižą, apdoroja, sutvarko bei paruošia visiškai „žalią“ medžiagą ir tik tuomet pateikia užsakovui.
O dar sakantiems: „Matėm, kad fotkinot ten kai ėjom ir ten kur stovėjom, bet nėra tų nuotraukų“, – atsakymas toks pat: jeigu nėra, vadinasi nesigavo, susiliejo ir t.t. Fotografas ne robotas ir tikrai būna visko.
Jeigu nepatinka fotografo retušas – jūs jo nesirinksit, juk renkatės pažiūrėję darbus. O jei manote, kad galite patys atsirinkti nuotraukas bei jas retušuoti, tai galbūt renkatės sau per prastą fotografą ar nepasitikite fotografo retušo gebėjimais ir manote, kad galite geriau?
Taip, tikrai yra ir tokių fotografų, kurie duoda viską ko paprašo klientas, kad tik gautų užsakymą ir kaip įmanoma įtiktų. Tai dažniausiai būna pradedantys ar mėgėjai, neturintys noro atrinkti nuotraukų, patirties ar retušo įgūdžių.
Viską labai gerai apibendrina fotografės Daniela Bowker citata: “Prašyti fotografo atiduoti jums atminties kortelę, USB ar DVD su neretušuotomis RAW nuotraukomis yra tas pats, kaip prašyti knygos autoriaus atiduoti savo knygą rankraščio formate: neredaguotą, nesuformatuotą ir dar reikalauti pridėti pastraipas ar skyrius, kurių jis neįdėjo į pabaigtą kūrinį”.
Taigi, turėtumėt suprasti, kad jei išsirenkat fotografą, jūs juo pasitikit, tikit ir gausit jau estetišką bei gražų galutinį rezultatą.